Malatya Göz Muayenesi

Ekranlı Araçlarla Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Yönetmeliği kapsamında göz kusurlarının ve gerekli tedavi yöntemlerinin tespit edilebilmesi için gerekli tetkik ve muayenedir.

Ekranlı araçlarla çalışmanın gözü bozmayacağı ancak var olan görme kusurunun belirginleşmesini ve açığa çıkmasını kolaylaştıracağı, ilgili tüm uzmanlar tarafından kabul edilmektedir. Ekranlı araçlarla çalışma sonucunda gözle ilgili sağlık sorunları “Bilgisayar Görme Sendromu” adı ile tanımlanmaktadır.

Ekranlı araçlarla günde 2 saatten fazla çalışılması durumunda; gözlerde, yorgunluk, ağrı, yanma ve batma, bulanık görme, sulanma, ışığa karşı hassasiyet, gözleri kısarak bakmak, odaklama zorluğu, kuruluk, kaşıntı, kızarıklık, çift görme, ekranda ışık hareleri ya da saçılmalar görmenin yanı sıra baş ve boyun ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

MALATYA SARGEM OSGB hekimlerince ekranlı araç çalışanları ile şoför, operatör, hassas iş çalışanlarına düzenli aralıklarla göz muayenesi yapılmakta ve işyeri hekiminin gerek duyduğu durumlarda göz uzmanı hekim muayenesi istenmektedir.